Katılma Hesabı

 • Katılma Hesapları; hesap sahibi ile EmlakBank arasındaki kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde getirinin paylaşıldığı hesap türüdür. Katılma Hesapları’nda toplanan fonlar, faizsiz bankacılık ilkeleri doğrultusunda ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinin finansmanında kullanılır.
  • TL, Dolar ve Euro cinsinden minimum aylık vadeli olarak hesap açılabilir.
  • Kar paylaşım oranları hesap türlerine göre değişiklik göstermektedir.
  • Diğer maddeler buraya eklenebilir. Ara Ödemeli Aktif Hesaplar bu uygulamaya tabi değildir ifadesi özellikler alanında belirtilmelidir.

Katılma Hesabı en az 1 ay vadeli olarak açılan ve kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde vade sonunda getirinin paylaşıldığı bir hesap türüdür.

Katılma Hesabı bankanın finansman sağladığı projelerin kârına veya zararına ortak olma esasına dayanır. Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getirisi yoktur.

Katılma Hesabının Özellikleri

* Ara Ödemeli Aktif Hesaplar bu uygulamaya tabi değildir.

 • Katılma Hesabı kâr-zarar ortaklığı ile faizsiz bankacılık prensiplerine uygun getiri elde etmenizi sağlar. Yatırdığınız tasarruflar, faizsiz esaslar temel alınarak ticaret ve sanayi gibi alanların finansmanında kullanılmakta ve elde edilen kârın belirli bir yüzdesi hesap sahiplerine dağıtılmaktadır.
 • Katılma Hesabı ile Türk Lirası ya da yabancı para cinsinden yatırımlarınızı size en uygun oran ve vadeyi seçerek değerlendirebilirsiniz.
 • Katılma Hesabınızı TL, EUR ve USD cinsinden 1, 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açtırabilirsiniz.
 • Dilerseniz alternatif olarak "Esnek Vadeli Katılma Hesabı" açtırabilir ve 32 günden 450 güne kadar vade yapabilirsiniz.
 • EmlakBank’ta Katılma Hesabı'nızdan ihtiyaç duymanız halinde vadeniz bozulmadan para çekebilir ve kalan tutar üzerinden vade sonunda kâr payınızı alabilirsiniz.

Katılma Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Tablosu

Katılma hesaplarından elde edilen brüt kar payı getirisi üzerinden kesilen gelir vergisi oranları para cinsi ve vadeye göre farklılaşmaktadır. 01.12.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere stopaj oranları

Vade TL Yabancı Para Kıymetli Maden
6 aya kadar vadeli (6 ay dahil) 15% 20% 15%
1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil) 12% 20% 15%
1 yıldan uzun vadeli 10% 18% 15%
 

1 Ay = 31 Gün

 

3 Ay = 91 Gün

 

6 Ay = 180 Gün

 

1 Yıl = 364 Gün

 

1 Yıldan Uzun Vadeli = 365 gün ve üzerini ifade etmektedir.